Alsózsolca hagyományos rendezvényei

Nemzeti ünnepeink
Nemzeti ünnepeink – március 15., augusztus 20., október 23. – méltó megünneplésére minden évben a Közösségi Házban kerül sor a helyi általános iskolák részvételével.

A Magyar Kultúra Napja
Változatos programokkal ünnepeljük minden év januárjában a Magyar Kultúra Napját.

N?i Szeszély
Márciusban Női Szeszély címmel nőnapi rendezvényt szervezünk, melynek keretében játékos vetélkedőt, kiállítást, műsoros estet rendezünk.

Költészet Napja
Április 11-én, József Attila születésnapján versmondó gálával és irodalmi m?sorral köszöntjük a Költészet Napját.

„Szép Szó” kistérségi irodalmi vetélkedő
Minden év április közepén "Szép Szó" címmel kistérségi irodalmi vetélkedőt szervezünk az általános iskolák 7-8. osztályos tanulói számára.

Benedek Elek mesemondó verseny
A Közösségi Házban kerül megrendezésre a mesemondó verseny minden év tavaszán a kistérség alsó tagozatos tanulói részére, amit a Benedek Elek Tagiskola szervez.

„Én táncolnék veled… „ társastánc találkozó
2003-ban rendeztük meg először az általános és középiskolás korosztály számára a társastánc találkozót, amelyen farsangi és bálnyitó táncokkal léphettek fel a környező települések iskoláinak, tánccsoportjainak fiataljai. A nagy érdeklődésre és sikerre való tekintettel bővült a rendezvény programja, a bemutatók mellett minősítő versenyt is szervezünk május hónapban.

Nyári gyermektáborok
Nyaranta gyermekprogramok és kétféle tábor: angol nyelvi – kézműves napközis tábor valamint sporttábor várja a szünidőben az általános iskolás gyerekeket.

Anna napi lakodalmas bál
2009-ben Anna nap környékén hagyományteremtő céllal rendeztük meg először a lakodalmas bált, melynek házigazdája és főszervezője a Táncbarátok Köre.

Városnap
2007. augusztus 19-én volt az ünnepélyes városavató, amikor Alsózsolca polgármestere átvehette a városkulcsot. Ezért minden évben augusztus 20-án rendezzük meg a Városnapot, amikor délelőtt ökumenikus istentisztelettel és kenyérszenteléssel ünnepeljük Államalapításunk évfordulóját. A rendezvényen településünk mindhárom egyházának vezet?i és hívei részt vesznek. Ekkor kerül átadásra az Alsózsolcai Közösségért és a Fiatalok Alsózsolcáért kitüntetés. Délután gyermekműsorok, zenés előadások szórakoztatják a település lakóit.

Alsózsolcai Alkotók
A fenti címmel olyan alkotóknak a kiállítását szervezzük meg, akik jelenleg is Alsózsolcán élnek, vagy valamilyen szállal kötődnek településünkhöz.

Őszi Dalostalálkozó
2000 óta rendezzük meg minden év szeptemberében az Őszi Dalostalálkozót, melyre meghívjuk a közelebbi és távolabbi települések népdalköreit. Cserépváraljától Gesztelyig, Nyékládházától Kisgyőrig sok település dalosait láttuk már vendégül Alsózsolcán.

Mihály Napi Vásár
Több mint 10 éves hagyomány a Fekete István Óvoda Mihály napi vására, mely gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt színes, változatos programot kínál.

Könyvtári hét
Október elején a könyvtári hét rendezvényeire várjuk az olvasás barátait.

Idősek Napja
Műsoros délutánnal és vendéglátással köszöntjük minden év október elején az idősek világnapja alkalmából településünk idős lakosait.

Erzsébet Napi Búcsú
November hónapban az Erzsébet napot követő vasárnap kerül megrendezésre. Egyházi jellegű esemény, de a hagyományos búcsúi templomi misén rendszeresen részt vesznek a település képviselői és vezetői is.

„Zene az kell!” kistérségi zenei tehetségkutató verseny
2009. decemberében rendeztük meg először a kétfordulós tehetségkutató versenyt, melyen a kistérség zenével, énekléssel foglalkozó fiataljai mérették meg magukat. A nagy sikerre való tekintettel ezután minden évben szeretnénk lehetőséget adni a tehetségek bemutatására.

Adventi koncert
Advent második vasárnapján a helyi egyházakkal együttműködve adventi hangversenyt rendezünk évente váltakozva a református illetve a katolikus templomban.

Karácsony
Több intézmény is szervez az ünnep hangulatát, hagyományait id?z? m?sort. Mára hagyomány, hogy a Közösségi Házban a 2. Sz. Óvoda betlehemes műsorában és az óvónőkből alakult kiskórus karácsonyi dalcsokrában gyönyörködhetnek az érdeklődők, a katolikus templomban pedig a Fekete István Óvoda óvodásai mutatják be ünnepi m?sorukat.

Szilveszteri mulatság
Hagyományosan nagy a sikere a Közösségi Házban megrendezésre kerülő szilveszteri mulatságnak, melyre már december elején elfogy minden jegy, hiszen nemcsak Alsózsolcáról, hanem a környező településekről is érkeznek vendégek. A rendezvényen neves előadóművészek szórakoztatják a mulatni vágyókat.

Újévi mise a Katolikus templomban
A hagyományos újévi templomi misén rendszeresen részt vesznek a település képviselői és vezetői is. A mise után az egyháztanács tagjai és a település vezetői közös pohárköszöntésen vesznek részt az imaházban.

A városi és a környező települések bevonásával megrendezésre kerülő rendezvényeken kívül a település kulturális életét színesítik mindazok az elsősorban iskolai, óvodai rendezvények, amelyeken az intézmények tanulói szerepelnek. A szülők, nagyszülők mindig szívesen kapcsolódnak be ezekbe a programokba.